Ubezpieczenie pracowników a budowanie strategii employer branding w małej firmie

Ubezpieczenie pracowników a budowanie strategii employer branding w małej firmie

Employer branding to pojęcie, które rozpala działy HR na całym świecie. Czym jest? Z czego się składa i jak może pomóc Twojej firmie w rozwoju? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Czym jest strategia employer branding i co ma na nią wpływ?

Strategia employer branding to sposób na tworzenie odpowiedniej atmosfery wokół pracodawcy. Zarówno od strony wewnętrznej (wśród obecnych pracowników), jak i zewnętrznej (wśród potencjalnych kandydatów do pracy).

Employer branding to nic innego jak długofalowe działania mające na celu budowanie, za pomocą odpowiednich elementów, pozytywnych skojarzeń z firmą. Na postrzeganie pracodawcy mają wpływ m.in. atmosfera wewnątrz zespołu, przekładająca się na zadowolenie obecnych pracowników, wysokość pensji oraz dostęp do różnego rodzaju benefitów.

Wśród wymienionych powyżej szczególną uwagę warto zwrócić właśnie na benefity, które często stają się kartą przetargową przy negocjacjach zarówno z obecnymi, jak i potencjalnymi pracownikami. Należeć do nich mogą np. karnety na siłownię, prywatna opieka medyczna lub też coraz popularniejszy pakiet ubezpieczenia dla pracowników i ich rodzin.

CZYTAJ:  Zanim zaczniemy. Czym w ogóle jest ubezpieczenie?

Jakie efekty przynosi odpowiednio wdrożona strategia employer branding?

Dobrze zaplanowana i wdrożona strategia employer branding niesie ze sobą szereg korzyści. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim:

  • mniejszą rotację pracowników – dobrze zarządzani, odpowiednio opłacani i wyposażeni w pomocne benefity rzadziej myślą o zmianie pracy na inną;
  • większe zadowolenie z pracy – przyjazna atmosfera w zespole zwiększa produktywność jego członków, co przekłada się bezpośrednio na lepsze wyniki osiągane w skali każdego miesiąca;
  • łatwiejsze ściągnięcie do firmy poszukiwanych specjalistów – mając do dyspozycji odpowiednie karty przetargowe (m.in. w postaci benefitów), jesteś w stanie zainteresować swoją ofertą pracy specjalistów dysponujących wieloletnim doświadczeniem w branży i mogących wzmocnić Twój zespół.

Jakie benefity są najbardziej atrakcyjne przy budowaniu strategii employer branding?

Jako, że obecnie mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika, wiele firm stara się pozyskać najlepszych fachowców, oferując im oprócz odpowiedniej premii szereg rozmaitych dodatków. O ile dostęp do siłowni i opieki medycznej staje się powoli standardem (podobnie jak komputery, telefony, a i często nawet samochody służbowe dla wyższych stanowisk), dużym zainteresowaniem cieszą się „nowe” benefity, m.in. wspomniane już wyżej ubezpieczenia.

Ubezpieczenie grupowe pracowników posiadają w swojej ofercie liczne Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Wykupienie go umożliwia objęcie ochroną zarówno pracowników, jak i ich rodzin (małżonków oraz dzieci). Co najlepsze – ubezpieczenie takie działa nie tylko w godzinach pracy, ale obowiązuje przez całą dobę, również w czasie wakacyjnych wyjazdów.

Biorąc pod uwagę fakt, że wielu specjalistów to osoby z wieloletnim doświadczeniem, posiadający już swoją rodzinę i chcący ją jak najlepiej chronić – posiadanie takiego dodatku do pensji z pewnością zwróci na naszą firmę uwagę potencjalnych pracowników dysponujących ogromną wiedzą i doświadczeniem.

CZYTAJ:  Ubezpieczenie grupowe pracowników – dlaczego warto objąć nim swoją firmę?

Jako Capital Brokers chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia grupowego dla pracowników. Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy pomogą dopasować jego zakres do Twoich potrzeb i możliwości.