Czy ubezpieczenia biznesowe są potrzebne?

Czy ubezpieczenia biznesowe są potrzebne?

Rynek ubezpieczeń udostępnia dziś szeroką ofertę produktów, które pozwalają chronić nasze mienie i zdrowie – nie tylko na gruncie prywatnym, ale również zawodowym. Tak zwane ubezpieczenia biznesowe stają się z roku na rok popularniejsze, zdobywając coraz szersze grono nabywców. Rodzi się jednak ważne pytanie: Czy są w ogóle potrzebne?

Dlaczego się ubezpieczamy?

Życie jest pasmem losowych przypadków stanowiących wynikową tysięcy różnorakich zmiennych. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co wydarzy się w ciągu najbliższych lat, miesięcy, tygodni… Ba! Nie przewidzimy również zdecydowanej większości rzeczy mających wydarzyć się w ciągu najbliższych sekund! A może się wydarzyć zarówno coś dobrego, jak i złego. Co to będzie, zależy wyłącznie od tajemniczej siły zwanej przez niektórych „losem”, a przez innych po prostu „szczęściem”.

Ludzkość od wieków próbuje nagiąć ów los do swoich potrzeb i sprawić, aby był jej posłuszny. Z tego powodu korzysta z wielu rozmaitych narzędzi mających za zadanie uchronić ją przed negatywnymi zdarzeniami. Jednym z nich są ubezpieczenia – specjalne umowy zawierane między firmą ubezpieczeniową a ubezpieczonym, mające na celu ochronę tego drugiego w razie wystąpienia jakiejkolwiek sytuacji o negatywnym wydźwięku. Dotyczą one zarówno sfery osobistej, jak i biznesowej.

CZYTAJ:  Jakie ubezpieczenia dla firmy logistycznej warto wybrać?

Ubezpieczenia biznesowe – w jakich sytuacjach mogą się przydać?

Skupmy się w tym artykule na ubezpieczeniach biznesowych, stanowiących bardzo popularną metodę zabezpieczania interesów firmy.

Są to rozwiązania, które (dobrane w odpowiedni sposób) pozwalają firmie rozwijać się bez obaw, że w pewnym momencie wydarzy się coś, co wymusi na właścicielu zamknięcie działalności. Jako że jej prowadzenie silnie wiąże się z utrzymaniem płynności finansowej, ubezpieczenia biznesowe skupiają się właśnie na tym, konkretnym aspekcie. Dają przedsiębiorcy zabezpieczenie finansowe na wypadek kłopotów, jednocześnie pozwalając działać w nieco większych granicach ryzyka.

Ubezpieczenia biznesowe sprawdzają się w różnorakich sytuacjach. Do najczęstszych zaliczyć możemy:

  • wypadki w miejscu pracy: jeśli w naszej firmie wydarzy się wypadek, koszty leczenia pracownika pokryte zostaną z polisy NNW,
  • uszkodzenie mienia lub osób trzecich: w czasie działań wykonywanych przez naszych pracowników może zdarzyć się, że uszkodzone zostanie mienie osoby trzeciej (np. parkujące w pobliżu naszej firmy auto); jeśli posiadamy firmową polisę OC, wszystkie koszty związane z naprawą przejmie na siebie ubezpieczyciel,
  • awaria maszyn: awarie się zdarzają, zwłaszcza w firmach wyposażonych w skomplikowane maszyny produkcyjne; chcąc zabezpieczyć się przed utratą zysków związaną z ich przestojem i naprawą, możemy wykupić odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje nasze straty i pozwoli działać dalej zachowując płynność finansową,
  • brak płatności kontrahenta: w rzeczywistości biznesowej zdarza się, że jakiś kontrahent spóźnia się z płatnościami lub, przez splot różnych czynników, nie jest w ogóle w stanie opłacić wystawionej faktury; tutaj również z pomocą przychodzą odpowiednie produkty ubezpieczeniowe, pozwalające pokryć z polisy straty z tego tytułu.

Powyższe przykłady to tak naprawdę jedynie czubek góry lodowej. Liczba różnorakich ubezpieczeń biznesowych jest ogromna i pozwala objąć ochroną niemalże każdy rodzaj oraz skalę działalności. Z tego właśnie powodu przy doborze odpowiedniego zestawu dla Twojej firmy warto skorzystać z porad doświadczonego specjalisty.

CZYTAJ:  5 produktów ubezpieczeniowych, które pozwolą Ci łatwo rozwijać każdy biznes

W Capital Brokers oferujemy szeroki wachlarz ubezpieczeń dla biznesu. Doradzamy, które z nich warto wykupić i w jaki sposób najlepiej ochronić swój biznes przed negatywnymi skutkami losowych zdarzeń. Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, jacy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.