Jak chronić zyski przedsiębiorstwa? Czy można ubezpieczyć się od braku płatności od kontrahenta?

Jak chronić zyski przedsiębiorstwa? Czy można ubezpieczyć się od braku płatności od kontrahenta?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na działanie przedsiębiorstwa jest wypracowany przez nie zysk. A ten może być zagrożony w momencie niewypłacalności kontrahenta. Czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami?

Co się dzieje, kiedy kontrahent nie płaci?

Jak pokazują statystyki, niewypłacalność kontrahenta jest dość częstym zjawiskiem występującym w środowisku biznesowym. Praca jest wykonana, faktura wystawiona, tylko płatności wciąż brak. Czynników wpływających na taki stan rzeczy jest wiele, od zwykłego zaniedbania (faktura nie dotarła lub w natłoku innych zdarzeń została przypadkowo pominięta), poprzez brak płynności finansowej kontrahenta, a skończywszy na jego celowym działaniu.

Skutki braku płatności dla naszej firmy bardzo łatwo przewidzieć. W zależności od wielkości kontraktu mogą one być niezauważalne (przy niskich kwotach i wielu obsługiwanych klientach), jak i prowadzić do poważnych problemów w działaniu przedsiębiorstwa. Czasami skutkujących nawet koniecznością jego zamknięcia lub zakredytowania się, aby w czasie opłacić wszystkie należności.

Brzmi poważnie, prawda? Na szczęście jesteśmy w stanie skutecznie ochronić się przed tego typu sytuacjami. W jaki sposób?

CZYTAJ:  Ubezpieczenia finansowe. Podstawowe informacje

Co zrobić, gdy kontrahent nie płaci?

Nawet najlepiej skonstruowana umowa o współpracy nie gwarantuje, że po spełnieniu jej warunków otrzymamy w określonym terminie należność na firmowe konto. Dochodzenie zapłaty często jest działaniem długotrwałym, wymagającym wejścia na drogę sądową. Dlatego najlepszym sposobem na zachowanie płynności w wypadku kluczowych finansowo współprac jest zapewnienie sobie minimum ochrony przy pomocy odpowiednich narzędzi dostępnych na rynku.

Są to m.in. specjalistyczne produkty ubezpieczeniowe, za pomocą których jesteśmy w stanie ubezpieczyć potencjalne zyski naszej firmy. Ubezpieczenia finansowe, bo o nich właśnie mowa, warto wykupić w sytuacji, w której kwota należna za wykonanie usługi lub sprzedaż produktu jest na tyle wysoka, że jej brak może być niedogodnością lub wręcz zagrożeniem dla naszej firmy.

Wykorzystanie zapisów w polisie ubezpieczeniowej w sytuacji niewypłacalności kontrahenta pozwoli nam otrzymać należne pieniądze bezpośrednio od ubezpieczyciela, co jednocześnie zapewni niezbędne środki do prowadzenia dalszej działalności.

W celu zapoznania się z ofertą ubezpieczeń finansowych zapraszamy do kontaktu z doradcami Capital Brokers. Przedstawią oni pełną gamę ubezpieczeniową i pomogą dopasować polisę do Twoich potrzeb oraz możliwości.