Kradzież danych – jak zminimalizować jej skutki?

Kradzież danych – jak zminimalizować jej skutki?

Szeroko postępująca digitalizacja spowodowała, że również w działaniach biznesowych coraz więcej danych trzymanych jest w postaci cyfrowej, także w chmurach danych. Z jednej strony daje to wygodny dostęp do niezbędnych informacji z każdego urządzenia, z drugiej – zwiększa ryzyko przejęcia ich przez osoby niepożądane. Czy jako firma świadcząca usługi przechowywania danych jesteśmy w stanie się przed tym zabezpieczyć?

Kradzież danych jako zagrożenie dla nowoczesnego świata

Nowoczesne systemy CRM działające online. Sklepy internetowe. Usługi sieciowe dla osób prywatnych lub przedsiębiorców. Te i setki innych rozwiązań działających dziś w internecie to nie tylko ułatwienie wielu codziennych działań, ale również łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Starają się oni bowiem wszelkimi możliwymi sposobami nielegalnie pozyskiwać dane składowane na firmowych serwerach, aby następnie wykorzystać je do własnych celów lub odsprzedać ze sporym zyskiem.

Z tego właśnie powodu cyfrowe bezpieczeństwo danych jest obecnie jednym z kluczowych wyzwań, przed którym stoją twórcy oprogramowania i usług chmurowych. Z jakim skutkiem radzą sobie z ochroną kluczowych informacji? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo jednak, że nie ma miesiąca, aby na światło dzienne nie wyszła sprawa ich wycieku. Często z rozpoznawalną marką w tle.

Czy prowadząc firmę, gdzie jednym z elementów oferowanego produktu staje się przechowywanie danych na naszych serwerach, jesteśmy w stanie zagwarantować ich 100% bezpieczeństwo?

Prawdę mówiąc – nie. Cyberprzestępcy, posiadając odpowiednią ilość czasu, nawet w najlepszych zabezpieczeniach są w stanie znaleźć lukę umożliwiającą osiągnięcie ich szemranych celów. Dlatego równie ważne co zabezpieczenie danych klientów (zwłaszcza w rzeczywistości obowiązywania przepisów RODO i związanych z nimi potencjalnych kar) jest zabezpieczenie własnej firmy przed skutkami ewentualnej kradzieży. Jak to zrobić?

Jak zminimalizować skutki kradzieży danych?

Odpowiedzą mogą być ubezpieczenia biznesowe dedykowane firmom przetwarzającym zdigitalizowane dane. W ofercie Capital Brokers znajdziemy m.in. ubezpieczenie cyfrowe, dzięki któremu jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed skutkami zarówno wycieku danych, jak i modnego ostatnimi czasy ataku szyfrującego dyski należące do przedsiębiorstwa.

CZYTAJ:  Jakie ubezpieczenia dla firmy logistycznej warto wybrać?

Drugim polecanym przez nas ubezpieczeniem jest firmowe ubezpieczenie OC, które z kolei będzie nas skutecznie chroniło w razie nieumyślnego wyrządzenia szkody osobom trzecim, np. w sytuacji, gdy wykradzione od nas dane posłużą cyberprzestępcom do ataków na inne podmioty lub osoby prywatne. Tego typu ubezpieczenia w obecnych czasach są doskonałym zabezpieczeniem interesów firmy, zwłaszcza, gdy działa ono w zdecydowanej większości dzięki internetowi.

Jeśli prowadzisz firmę przetwarzającą i archiwizującą cyfrowo dane swoich klientów, skontaktuj się z naszymi doradcami. Ich wieloletnie doświadczenie oraz dostęp do licznych produktów ubezpieczeniowych pozwoli dopasować najlepszą polisę ochronną dla Twojego biznesu.