Jak zachować płynność finansową w firmie?

Jak zachować płynność finansową w firmie?

Jednym z najczęstszych powodów zmuszających przedsiębiorców do zamykania firm jest utrata wypłacalności. Z tego powodu kluczowym elementem biznesu staje się odpowiedź na pytanie: jak utrzymać płynność finansową w firmie? Można to zrobić na kilka sposobów.

Jak utrzymać płynność finansową w firmie?

Utrzymanie płynności finansowej, zwłaszcza w małym, rozwijającym się przedsiębiorstwie, nie jest sprawą prostą. Zgodnie ze statystykami Monitora Sądowego i Gospodarczego co czwarta firma działająca w Polsce miała w ciągu ostatniego roku problem z terminowym opłaceniem faktur.

Prowadzi to do wydłużenia czasu oczekiwania na pieniądze, a co za tym idzie, powstawania zatorów płatniczych dla naszych zobowiązań. Jak temu zaradzić? Jest na to kilka sposobów. Poniżej prezentujemy cztery z nich:

Sposób 1: poduszka finansowa

Pod pojęciem poduszki finansowej rozumiemy posiadanie na firmowym koncie środków w takiej ilości, aby zapewniły one możliwość finansowania wydatków firmowych przez kolejny miesiąc, kwartał czy nawet rok. Posiadanie gotówki pozwala na bieżąco regulować wszystkie faktury i kwestie podatkowe bez konieczności czekania na pieniądze od kontrahentów.

Sposób 2: faktoring

Faktoring to dość nowa usługa na polskim rynku, pozwalająca na dokonanie tzw. przyspieszonej płatności. Pieniądze otrzymuje się tu od firmy faktoringowej w ramach tzw. limitu faktoringowego zaraz po wystawieniu faktury. Następnie limit spłacany jest w momencie, gdy kontrahent dokona płatności.

Sposób 3: kredyt obrotowy na rachunku firmowym

Na dłuższą metę jest to najdroższe, ale również relatywnie najłatwiejsze do zorganizowania rozwiązanie ze wszystkich wymienionych. Pozwala przy pomocy odpowiednich produktów bankowych zyskać dodatkowe środki na koncie, które możemy wykorzystać m.in. na regulowanie bieżących opłat. Wykorzystana część przyznanego przez bank limitu spłacana jest z bieżących wpływów na konto.

Sposób 4: ubezpieczenie finansowe

Ubezpieczenie finansowe to rodzaj ubezpieczenia biznesowego, które pozwala przedsiębiorcom na skuteczniejsze prowadzenie biznesu bez obawy o utratę płynności finansowej. Mając wykupioną tego typu polisę, nawet w przypadku braku płatności ze strony kontrahenta pieniądze otrzymamy od ubezpieczyciela i będziemy w stanie na bieżąco opłacać nasze własne zobowiązania.

CZYTAJ:  Kradzież danych – jak zminimalizować jej skutki?

Dlaczego utrzymanie płynności finansowej w firmie jest takie ważne?

Chcąc prowadzić dojrzały, profesjonalny biznes, musimy budować w naszym otoczeniu silną, godną zaufania markę. Z jednej strony oferując profesjonalną obsługę kontrahentów, z drugiej – regulując w terminie wszystkie nasze zobowiązania względem dostawców.

Brak płynności finansowej znacznie ogranicza nam tę drugą możliwość, często również stając się przyczyną dalszych poważnych problemów finansowych. Dlatego w ramach prowadzonej działalności warto pomyśleć o zabezpieczeniu się przed brakiem płatności od kontrahentów przy pomocy odpowiednich narzędzi, jakie oferuje rynek.

Jeśli szukasz skutecznych ubezpieczeń finansowych zapewniających bezpieczeństwo nawet wtedy, gdy nie otrzymasz należnej płatności za fakturę, skorzystaj z oferty firmy Capital Brokers. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą dopasować zakres działania polisy do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Wszystko po to, abyś mógł bez problemów rozwijać swój biznes i zwiększać jego przychody.